Zavedenie eura znamenalo pre Slovensko prílev zahraničných investícií


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ), ako aj členstvo v eurozóne bolo pre Slovensko úspešné najmä z pohľadu zahraničných investícií. Na dnešnom stretnutí s delegáciou poslancov Európskeho parlamentu (EP) to vyzdvihli slovenskí poslanci.

„Zavedenie eura hodnotím ako úspešný projekt. Myslím si, že pre Slovensko znamenalo prílev zahraničných investícií, ako aj prínos z pohľadu stability. Napríklad firmám odpadli transakčné náklady spojené s výmenou meny,“ reagoval na otázku europoslancov predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD). Tých totiž zaujímal postoj Slovenska k súčasnému dianiu v EÚ, ako aj ďalšie kroky vlády v oblasti konsolidácie verejných financií.

Najväčším úsilím terajšej vlády je podľa neho dodržať európske rozpočtové pravidlá a znížiť tak deficit Slovenska v tomto roku pod 3% hrubého domáceho produktu (HDP). „V rámci konsolidácie verejných financií sa presadila filozofia, aby sa na nej podieľali aj nadmerne zarábajúci. Druhým pilierom vlády je boj s daňovými únikmi,“ priblížil Duchoň. Slovensko totiž na daňových únikoch ročne stráca približne dve miliardy eur. Úspory by  mala priniesť aj reforma verejnej správy.

Veľký problém má Slovensko v súčasnosti aj s vysokou nezamestnanosťou. „Je to dlhodobý problém, ktorý súvisí vo veľkej miere aj so štruktúrou našej ekonomiky, keďže sme exportne orientovaná krajina,“ upozornil Duchoň s tým, že pozitívnejšou správou pre našu ekonomiku je inflácia, ktorá sa nachádza pod 2 %, ako aj to, že SR sa na finančných trhoch financuje za historicky najnižšie úroky.

Zdroj: TASR, 2013

1 odpoveď
  1. Peter J.

    Ad investicie: vacsim lakadlom, nez zavedenie eura, su danove ulavy. Pozrime na priklad Ceskej republiky, ktora aj bez eura vitala zahranicne investicie. Po znizeni urovne stimulov (napriklad pre filmarsky priemysel) zamrzol aj prilev investici. Po obnoveni stimulov zacali prichadzat dalsie investicie. Takze nedufajme vo vsespasnosti eura.

    Ad konsolidacia: zlepsenie verejnych financii zvysovanim prijmov danami a odvodmi naraza na strop ochoty obyvatelstva trpiet ich. Priklad zvysenia spotrebnej dane z piva niekolko rokov zpiatky nech nam je vystrahou – vytoc pivovarov odvtedy klesa a rozpocet nakoniec ziskal menej.

Komentovať