Za rýchlejším tempom rastu ekonomiky je export, možno aj spotreba


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Za rýchlejším rastom ekonomiky Slovenska v druhom štvrťroku tohto roka je podľa ekonomických analytikov čistý export. Práve ten sa podľa nich najvýraznejšou mierou pričinil pod medziročný nárast hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom kvartáli o 0,9 %. V prvom štvrťroku pritom ekonomika krajiny rástla o 0,6 %.


Najnovšie údaje o výkone ekonomiky dnes zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR v rámci svojho rýchleho odhadu, ktorý spresní 4. septembra. Pozitívny vplyv exportu na ekonomiku krajiny naznačuje podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža vývoj zahraničného obchodu, ktorého prebytok v druhom štvrťroku medziročne stúpol o 80 %. „Naopak, dovoz medziročne pre utlmenú domácu spotrebu takmer stagnoval,“ doplnil.

Napriek tomu je podľa ekonómov možné, že spotreba domácností by po takmer dvoch rokoch mohla k rastu produktu prispieť mierne pozitívne. „Naznačujú to údaje o maloobchodných tržbách, ktoré už v druhom štvrťroku trocha prekvapivo obnovili rast,“ doplnil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Dôvodom je podľa neho pravdepodobne obnovenie rastu reálnych miezd.

Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku medzikvartálne rástla o 0,3 %. Keď sa to však porovná s krajinami, ktoré sú obchodnými partnermi Slovenska, situácia je podľa analytikov skôr nepriaznivá. „Nemecko, rovnako ako aj Česká republika rástli medzikvartálne o 0,7 %, čo je viac ako dvojnásobná dynamika rastu ako u nás,“ priblížil analytik Tatra Banky Boris Fojtík.

Očakávané obnovenie rastu väčšiny ekonomík eurozóny a najmä odhadované zrýchlenie nemeckej ekonomiky by sa však v druhej polovici roka mohlo pozitívne prejaviť aj na raste slovenskej ekonomiky. „Dynamika jej medziročného rastu by sa mala zrýchľovať,“ odhadol Koršňák. Výraznejšie oživenie domáceho dopytu však očakáva najskôr na prelome rokov.

Zdroj: TASR, 2013

Komentovať