Slovenský trh počítačov pokračuje v poklese


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Slovenský trh osobných počítačov sa pri porovnaní počtu novo dodaných kusov v 2. štvrťroku 2013 prepadol medziročne o 28,2 %. Celkovo výrobcovia na trh dodali takmer 53.000 počítačov, z toho notebooky predstavovali iba 53,3 % – najnižší podiel od roku 2007. K prepadu došlo tak na trhu stolových počítačov, ako aj na trhu notebookov, ktorý sa prepadol dokonca o 39,9 %. U oboch čiastkových trhov ide už o štvrtý pokles v rade.

Podľa analytika spoločnosti IDC Petra Švagrovského sú hlavnými príčinami prepadu príliš vysoký stav zásob v distribučnej sieti, ktorá tak nebola schopná pojať ďalšie objemy, ako aj skutočnosť, že spotrebitelia nakupovali módne tablety a nemali dôvod na kúpu nového PC.

Najväčší počet osobných počítačov dodala spoločnosť HP, ktorá slovenskému trhu PC vládne nepretržite už dva roky. Spoločnosť HP zostáva dlhodobou jednotkou aj na trhu stolových počítačov. Druhú priečku na trhu osobných počítačov obsadila prvýkrát spoločnosť Lenovo, ktorá tiež prvýkrát obsadila prvé miesto na poli notebookov. Tretia sa umiestnila spoločnosť Acer.

Zdroj: TASR, 2013

Komentovať