Rast ekonomiky sa podľa analytikov NBS zatiaľ neodráža na trhu práce


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Rast slovenskej ekonomiky sa zatiaľ ešte neodráža na trhu práce, teda na počte zamestnaných ľudí v krajine. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) to vyplýva z rýchleho odhadu hrubého domáceho produktu (HDP) a zamestnanosti, ktorý dnes zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. 


Na základe neho sa zvýšil rast ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roka v porovnaní s vlaňajškom o 0,9 %. Zamestnanosť však v rovnakom období medziročne klesla o 1,3 %.

„Časť zníženej zamestnanosti môžu tvoriť aj osoby, ktoré po odchode do dôchodku neboli nahradené novými zamestnancami,“ opísali analytici NBS vo svojom komentári. Mesačné ukazovatele podľa nich poukazovali na rast zamestnanosti, mohli však byť naďalej ovplyvňované nahrádzaním dohôd pracovnými zmluvami.

„Navyše štvrťročné štatistiky relatívne lepšie pokrývajú malé podniky a sektory ako bankovníctvo alebo poľnohospodárstvo,“ doplnili. Možnosťou teda je, že práve v týchto oblastiach ekonomiky sa zamestnanosť znížila.

Samotný rast slovenskej ekonomiky v druhom kvartáli však bol rýchlejší ako očakávania NBS. Zlepšenie obchodnej bilancie a pokračovanie rastu exportu podľa analytikov centrálnej banky naznačuje, že hospodársky rast je naďalej tvorený čistým exportom. „V rámci domácej stránky ekonomiky sa rast spotrebiteľskej dôvery a rast maloobchodných tržieb pravdepodobne prejavili aj v raste spotreby domácnosti,“ doplnili vo svojom komentári.

Zdroj: TASR, 2013

Komentovať