Najväčšie klamstvá time managementu


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Často narazíme na drobné klamstvá, ktoré nás či našich spolupracovníkov stoja čas, a ktorým je dobré sa vyhýbať, aby sme šetrili čas svoj aj iných. Uvádzame tie najčastejšie.

Bude to iba minúta – najhoršie klamstvo zo všetkých. Nikomu ho nehovorte, ani ho nikdy neprijímajte, pretože minúta je väčšinou desať minút.

Potrebujem to okamžite – tiež to nie je pravda. Potrebujete to do určitého termínu, pretože s tým budete robiť niečo ďalej. Pokiaľ s tým nejdete nič robiť, tak to nemusím ani vytvárať. Opýtajte sa na ďalšiu prácu s vašim výstupom, aby ste vedeli, či je vôbec potrebné aktivitu vykonať.

Chcem to hneď – žijeme síce vo svete fungujúcom 24 hodín denne, ale absolútna väčšina vecí nie je urgentných. Nenechajte sa chytiť do pasce, keď vás vystresuje triviálna záležitosť niekoho iného. Odpovedzte jednoducho: „Nestíham to hneď, vidím to na dodanie o 7 dní“. Pokiaľ druhá strana odmietne, spýtajte sa, prečo to nemôže počkať.

Toto je najlepšia (investícia, reštaurácia, bar atď.) – nie je to pravda, vždy je niečo lepšie, a budúcnosť prinesie ešte niečo lepšie.

To zvládnem za hodinu – veľmi málo ľudí má odhad na prácnosť. Väčšinou všetko trvá dvojnásobok.

Zadarmo – nikdy nedostanete niečo zadarmo. Všetko má svoju cenu. Ak nie finančnú, tak minimálne cenu času, ktorý veci venujete. Nakoniec ti ukážem, že sa to dá spraviť lepšie – väčšinou sa všetci snažíme spraviť svoju prácu čo najlepšie. Pokiaľ sa niekto neustále vyhráža, že to spraví lepšie, nechajte si to ukázať a ak to je skutočne tak, poučte sa. Kým ti to ukážem, tak to spravím aj sám ak vysvetľovanie trvá hodinu a úloha samotná iba 10 minút, tak je to jasné. Ale pokiaľ sa úloha bude opakovať, tak sa oplatí investovať hodinu a dlhodobo šetriť čas.

Toto bude ťažké – bežná obava, ale veci idú väčšinou lepšie, než si ich predstavujeme – pokiaľ ide o nejakú novú a neznámu oblasť. Až 95% vecí, ktorých sa obávame, sa v skutočnosti nikdy neobjaví, preto sa neoplatí nimi stresovať.

Komentovať