Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Account Manager  YMS Group

Vaša spoločnosť má nie práve každodenné zameranie. Ako by ste laicky opísali to, čím sa Vaša firma zaoberá?
Ak to zjednoduším, tak napríklad to, že plynovod prechádzajúci našim územím je bezpečný a ľudia okolo môžu pokojne spávať, je aj zásluhou nášho softvéru. Aj to, že sa k nám nedostane slintačka a krívačka, lebo Štátna veterinárna a potravinová správa má všetky potrebné informácie a prehľad o chovoch dobytka v SR. Ďalšie naše riešenia sú nastavené tak, aby uľahčili dopravným firmám riadiť svoje kamióny jazdiace po Európe, iné zase pomáhajú simulovať a modelovať ťažbu v kameňolomoch. Záber firmy je široký, ale všetky riešenia spája ambícia profesionálne konkurovať v geopriestorových informačných technológiách.

Ako jedna z mála slovenských firiem ste sa dostali do Spojených arabských emirátov. Ktorý moment vám umožnil dostať sa do tohto odlišného sveta?
Naša firma funguje už od roku 2003 v Dubai Internet City, ktoré je považované za druhé svetové „Silicon Valley“. Päťročné udržanie sa v regióne je samo osebe úspechom.
Prvým dôležitým krokom bolo vyhranie tendra na dynamickú navigáciu pre motoristov, ktorú sme pripravili pre na objednávku Magistrátu mesta Dubaj pod názvom Dalílí (čo v arabčine znamená „môj sprievodca“). Vodiči v Dubaji odvtedy s podporou nášho riešenia dostávajú spolu s navigáciou aj čerstvé a presné informácie o dopravnej situácii, o zápchach, zmenách, rekonštrukciách a všetkom, čo sa na cestách deje.

Ako dlho firme trvalo, kým sa na emirátskom trhu etablovala?
Boj o výslnie prebieha neustále. Nadviazali sme na projekt Dalílí a dnes pracujeme na ďalších jeho vylepšeniach už pre novovytvorenú vládnu inštitúciu Správu ciest a dopravy. V tomto roku sa nám podarilo vyhrať aj tender pre ďalší emirát – Šardžu – taktiež pre magistrát mesta, a to na Cestný informačný systém a systém správy adries pre tento emirát. Jednoducho povedané, lokálni poštári budú konečne s prehľadom vedieť, kam majú doručovať zásielky. Sú to veci, ktoré v Európe berieme ako bežné, ale musíme si uvedomiť, že Blízky východ má iné ponímanie času a dôležitosti vecí.
Mnoho západných firiem prichádza do Dubaja s vidinou ľahko zarobených peňazí. Rozličné ponímanie času a najmä zvykov v Spojených arabských emirátoch však veľmi rýchlo dokáže prehádzať všetky obchodné plány. Ústny sľub je tu neporušiteľná zmluva ale splatnosť faktúr je niečo, nad čím lokálni iba mávnu rukou.

S arabskými krajinami sa spája ropa a plyn. Ako sa darí stredoeurópskej firme na tomto poli v oblasti Blízkeho východu?
Samotný Dubaj bol v 50. a 60. rokoch vybudovaný za ropné peniaze, aj keď súčasný rozvoj smeruje skôr na finančníctvo, turizmus a dopravu – Dubaj už figuruje medzi najväčšími svetovými prekladiskami a prístavmi, ale ašpiruje aj na najväčšie letisko na svete.
Keďže s ropou a plynom je to v tomto regióne bohatšie, pracujeme aj na poli týchto technológií. Postupne sa nám podarilo dostať do významných ropných spoločností v Emirátoch a Ománe. Práve v Ománe sa v súčasnosti zúčastňujeme na výberovom konaní na projekt pre správu dát potrubných systémov. Máme rozbehnuté podobné aktivity aj v iných arabských krajinách, a to v Saudskej Arábii, Líbyi a Katare. Každá ponuka či projekt si však vyžadujú profesionalitu, predchádzajúce referencie a skvelý medzinárodný tím.

Ako by ste zhrnuli základné rozdiely medzi našou a arabskou kultúrou v oblasti každodenného života?
Nechcem hovoriť o tom, ako by sme sa mali v tomto cudzom kraji správať, označím iba hlavné rozdiely, ktoré by nás už nemali zaskočiť. Modlenie sa – keď je pravý čas, tak ani len nemusíte skúšať telefonovať. Kastovanie spoločnosti – vôbec nie je jedno, z akej krajiny pochádzate, aj keď je váš pôvod arabský. Hrubé správanie – najmä vo vzťahu nadriadený a podriadený, cudzinec – miestny občan. Ženy a muži sú tu dva rozdielne svety. Kontrakty – tie sú väčšinou nemenné a majú svoju formu, na ktorej zmenu je potrebné nesmierne úsilie. A keď ten kontrakt už máte, je to alfa a omega, vždy v maximalistickej navrhovanej verzii a často je jediným dokumentom iba objednávka.

Čo najdôležitejšie ste sa počas doterajšieho pôsobenia na Blízkom Východe naučili?
Naučili sme sa odvahe. Pochopili sme, že nemusíme mať komplexy z toho že sme „len“ slovenskou firmou, len z „nejakej“ Trnavy. Získali sme zdravú drzosť pustiť sa do veľkého sveta a vydobyť si svoje miesto v kozmopolitnom Dubaji popri takých velikánoch ako HP, Oracle, IBM, či Microsoft. Vieme, že nás čaká ešte veľa, veľa práce, ale to je práve to, čo nás baví.

Za rozhovor poďakoval
Tomáš Jaroš (PL)

Komentovať