Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Vianoce klopú na dvere. Hlavne vo veľkých obchodných centrách, akoby na imaginárnom teplomere, postupne stúpala nákupná horúčka. Ing. Mário Lelovský, zakladateľ a spolumajiteľ BaSys, nadnárodnej distribučnej spoločnosti s exkluzívnou elektronikou, tento pocit dôverne pozná. Podnikať začal hneď po roku 1989, ešte ako asistent na vysokej škole. Elektrotechnika, ktorú vyštudoval, sa stala jeho celoživotnou láskou. Pádom železnej opony sa pred ním a jeho priateľmi otvoril úžasný svet výpočtovej techniky a internetu. Vyskúšali všetko, čo tá doba so sebou v tomto biznise prinášala. A v roku 1992 sa na nich usmialo šťastie. Svetoznámy výrobca spotrebnej elektroniky PIONEER si vybral ich spoločnosť spomedzi piatich uchádzačov za distribútora svojej značky na území vtedajšieho Československa. Postupom času pribudli ďalšie zvučné mená výrobcov. Na stretnutí sme sa dohodli v exkluzívnej predvádzacej predajni BaSys, v jednom z veľkých bratislavských obchodných centier.

Na čom stojí Váš obchodný model? Prečo je niekto ochotný zaplatiť za špičkové audio a video zariadenia toľko, ako za exkluzívny automobil?
Našu klientelu by som rozdelil do dvoch základných skupín. Sú to nadšenci pre špičkové technológie, znalci oboru. Tí sú ochotní roky šetriť, aby si mohli dovoliť vlastniť technológiu svojich snov. No a potom sú to hlavne úspešní podnikatelia a manažéri. Ich pracovné výkony i ohodnotenie sú nadštandardné a rovnako tak aj ich požiadavky na trávenie voľného času. Práve oni sú ochotní investovať do najmodernejších zariadení, lebo vedia, že vizuálny či zvukový zážitok, ktoré poskytujú je neopakovateľný. A samozrejme k ich statusu manažéra tento typ technológie jednoducho patrí. Možno to úvodné porovnanie s automobilom je namieste. Veď aj auto veľa napovedá o svojom majiteľovi.

Spomínali ste náš úspešný obchodný model. Poviem to názorne. Predstavte si, že sa prechádzate po veľkoplošnej predajni s elektronikou. Takých, ako ste vy, je plná predajňa. Blikajú na vás hromady obrazoviek, audio prístrojov a ani netušíte čoho všetkého. Nie a nie nájsť predavača, ktorý by sa vám trpezlivo venoval. A ešte horšie. Bojíte sa spýtať, lebo hneď bude jasné, že tomu vôbec nerozumiete. Celý naradostený napokon svoju mašinku vo veľkej krabici doveziete domov. Ďalší šok. Rodina netrpezlivo tancuje okolo vás a vám sa to čudo nedarí naštartovať. A tak by som mohol pokračovať. Namiesto radosti z nového zážitku, samé nepríjemné pocity. Samozrejme, že napokon všetko ako tak funguje. Ale ani stostranová inštrukcia Vám nedá zrozumiteľnú odpoveď na vaše otázky o plnom využití technológie, za ktorú ste práve zaplatili.

A u vás?
V našom biznise sa to stať nemôže. Naše predajne obrazne nazývame „výkladnými skriňami“ špičkovej techniky. Sú to vlastne reprezentačné predajné miesta. Striktne dodržiavame niekoľko zásad. Pohodlná dostupnosť predajne pre zákazníka, prezentácia tovaru a služieb na najvyššej úrovni a v príjemnom prostredí. Teraz sa vlastne nachádzame akoby vo vašej obývačke. V pohodlnej sedačke a pri káve tu vieme posadiť celú rodinku a vytvoriť dokonalú ilúziu budúceho audio a video zážitku. Samozrejme, že náš predajný personál má dokonalé znalosti o predvádzaných technológiách. Sme s vami od prvotného výberu najlepšieho riešenia pre vás. Vieme presne identifikovať a naplniť vašu jedinečnú predstavu. Tovar dodáme, nainštalujeme a nastavíme parametre tak, aby presne zodpovedali Vašim požiadavkám. A sme tu pre vás 7 dní v týždni, vrátane poradenstva na telefón. Dvadsať percent našich výkonov sú vlastne služby. Bez nich si predaj špičkovej spotrebnej elektroniky ťažko predstaviť.

Byť na špici technologického vývoja určite nie je jednoduché.
Zákazníci sa čoraz viac začínajú zaoberať myšlienkou, ako čo najefektívnejšie využiť svoj voľný čas. Ako zbytočne nemrhať čas a peniaze. A to je naša parketa. Nedodávame techniku, ale kompletné inteligentné riešenia. A teraz nemám na mysli len samotnú spotrebnú elektroniku. Išli sme ďalej. Dnes už hovoríme o inteligentnom riešení samotného bývania.

To znie ako sci-fi
Nech sa páči. Pozývame vás na prehliadku nášho vzorového nízkoenergetického inteligentného bývania priamo v Bratislave. Sú ešte dve takéto inštalácie. V Holandsku a Španielsku. Chodia k nám nielen zákazníci, ale i architekti a projektanti. Vlastne všetky operácie, ktoré bežne a rutinne vykonávate v dome, od ovládania svetiel, tepla, zvuku, obrazu, bezpečnosti až po zavlažovanie trávnika a mnohé ďalšie, urobí za vás centrálna riadiaca jednotka. Vy už len na dotykovom panely spresňujete svoje požiadavky a nastavenia. Samotné ovládanie je pre zákazníka veľmi jednoduché. To čo dnes pôsobí ako sci-fi, možno už o pár rokov bude bežným štandardom nášho bývania.

Ste úspešný manažér. Máte na to nejaký recept?
Skôr sa držím celý život , vrátene biznisu, pomerne jednoduchých zásad. Nerob druhým to, čo nechceš aby robili tebe. A druhá, vlastne bezprostredne súvisí s tou prvou – na jedeného nespokojného zákazníka treba mať aspoň sedem spokojných, aby si vyrovnal straty. No a nie je potom jednoduchšie mať osem spokojných zákazníkov? Verte, stoji to za to.

Za rozhovor poďakoval
Pavel Vitek (PL)


Kto je BaSys
BaSys je popredná medzinárodná distribučná spoločnosť v oblasti elektroniky s hlavným sídlom vo Švajčiarsku a obchodnými spoločnosťami a skladmi v štyroch štátoch Strednej Európy: Maďarsku, Českej republike, Slovensku a Švajčiarsku. BaSys distribuuje sofistikované audiovizuálne produkty do automobilov, pre domácu zábavu, profesionálne použitie a multimédiá, respektíve produkty výpočtovej techniky a komunikácie. BaSys má výbornú povesť ako stály a výhradný obchodný partner spoločností Pioneer, Bose, Loewe, Monster Cable a ďalších…

Komentovať