Ľudia mnohé pracovné pozície preceňujú a niektoré neprávom podceňujú


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Mnohé pozície, ktoré pútajú na pracovných portáloch pozornosť ľudí, čo si hľadajú prácu, nie sú v skutočnosti také atraktívne, ako sa zdajú.

Bratislava 12. mája (TASR) – Mnohé pozície, ktoré pútajú na pracovných portáloch pozornosť ľudí, čo si hľadajú prácu, nie sú v skutočnosti také atraktívne, ako sa zdajú. Ponúkajú totiž pomerne monotónne či náročné zamestnanie, nízky zárobok a slabú možnosť kariérneho postupu. Naopak, sú pozície, ktoré uchádzači o prácu neprávom podceňujú.

Personálno-poradenská spoločnosť McRoy Slovakia preto spravila prehľad piatich najpreceňovanejších a najpodceňovanejších profesií na Slovensku. „Dopyt uchádzačov o zamestnanie často neodzrkadľuje skutočný potenciál danej pozície. Nereflektuje ho ani dopyt mladých ľudí po štúdiu jednotlivých odborov na školách,“ opísala Michaela Andelová zo spoločnosti McRoy.

Robotníci upravujú vrchnú časť portálu ľavého tunela počas výstavby diaľničného tunela Šibenik v Levoči 8. apríla 2014.

Slovenský trh práce sa tak podľa jej slov ocitá v paradoxnej situácii, keď majú firmy problém nájsť dostatok ľudí na niektoré dobre platené pozície. Na druhej strane, na slabo platené miesta sa hlásia desiatky až stovky uchádzačov.

Za najpreceňovanejšie pozície tak spoločnosť považuje vedúceho pobočky či zástupcu vedúceho, office manager, tiež biznis analytika či analytika trhu, marketingového pracovníka a kontrolóra kvality.

Napríklad, pri pozícii marketingový pracovník sa podľa McRoy často stáva, že náplňou práce nie je skutočný marketing, ale spoločnosť hľadá „dievča pre všetko“. Nový zamestnanec tak bude iba zapisovať poštu a vybavovať telefonáty. V takomto prípade nemusí plat v hrubom presiahnuť 700 eur mesačne.

Naopak, medzi najpodceňovanejšie profesie patrí programátor CNC stroja, majster výroby, elektrotechnik, zvárač a rezač kovov a nastavovanie a obsluha kovoobrávacích strojov. Napríklad profesia elektrotechnika ponúka podľa McRoy nezriedka plat cez 900 eur mesačne. Ak ide o elektrotechnika so špecializáciou na odborné previerky a certifikácie, plat môže presiahnuť 1200 eur mesačne.

„Rebríček potvrdzuje, že pozície v priemysle sa uchádzačom o zamestnanie nemusí oplatiť ignorovať. A naopak, dobre znejúci názov profesie, často napísaný po anglicky, ešte nemusí znamenať aj zaujímavú a dobre platenú prácu,“ zhodnotila Andelová.

Zdroj: TASR

Komentovať