Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Opätovne sme sa ku koncu roku na slovenských a českých manažérov obrátili s otázkami:

 • Čo nám dal a čo zobral rok 2011?
 • Aké sú očakávania spojené s rokom 2012?

Výber z odpovedí je zverejnený v poslednom decembrovom vydaní časopisu ProgressLetter.

 

Peter Knoll

generální ředitel hotelu Kempinski Hybernská Prague

 • Rok 2011 byl důležitým obdobím jak pro hotel Kempinski Hybernská Prague, tak pro celou Prahu. Zatímco byl začátek roku, kdy obsazenost pokojů klesla hluboko pod naše očekávání, pro všechny trochu hrozivý, příchod jara s sebou přinesl výrazná zlepšení a celkový velmi pozitivní trend, který vytrval až do konce roku. Počet turistů, kteří navštěvují Prahu, opět roste, avšak průměrné útraty na hosta by mohly zaznamenat ještě nějaké to zlepšení.
 • Co se roku 2012 týče, první výhledy vypadají i nadále pozitivně. Já osobně jsem spíše optimista, takže věřím, že budeme svědky dalšího zlepšení v porovnání s minulým rokem. Přesto bychom však měli mít s ohledem na některé současné ekonomické problémy, především s eurozónou, připravený plán B v případě, že bychom museli čelit dalšímu propadu.

 

Jo Weaver

majitelka, PR a marketingová agentura JWA Prague

 • Rok 2011 by mnohem lepší, než jsme očekávali, především proto, že jsme získali poměrně mnoho nových klientů, kteří přicházeli dosti neočekávaně. Nemyslím si však, že to znamená konec finanční krize. Jednoduše jsme měli štěstí, že se na nás obrátily některé velmi dobré firmy, které pomohly vylepšit celkové hospodaření naší agentury. Z manažerského hlediska jsem se potýkala s otázkou, zda bychom měli v době, kdy se podnikání vede dobře a máme mnoho nové práce, nabrat jednoho či dva nové zaměstnance. Na druhou stranu jsem již měla podobné zkušenosti z předešlých let, kdy jsme se kvůli najmutí nových zaměstnanců museli s některými z nich nakonec rozloučit. Tudíž jsem nechtěla najímat nové lidi, pokud jsme opravdu nemuseli. Také jsem si všimla, že nejsem jediná, kdo vidí, že si poslední tři roky plné bojů s financemi, neplatícími klienty a roky plné ubývajících projektů a propouštění zaměstnanců vybraly svou daň. Mnoho z mých přátel, kteří jsou na seniorských pozicích, prodělali v uběhlém roce různé nemoci či se potýkají s nedostatkem entuziasmu pro své podnikání. Zvláště pak, není-li v dohlednu žádný opravdový náznak konce této ekonomické situace.
 • Náš rozpočet na rok 2012 vypadá poměrně slušně. Neočekáváme žádná výrazná zlepšení výnosů, ale máme také pocit, že jsme relativně stabilní. Podobně jako v roce 2011 je stále cítit jistá nervozita, že pokud ztratíme klienta, nebude snadné najít za něj náhradu. K podnikání tedy budeme i nadále přistupovat velmi obezřetně, tzn. udržovat náklady co nejnižší a raději šetřit, než utrácet, bude-li to možné. Zároveň budeme pokračovat v našem dosti agresivním marketingovém přístupu. Jako marketingová agentura silně věříme, že je to právě náš vlastní marketing, který rozhoduje o tom, zda se nám bude v příštím roce dařit lépe nebo hůře. Je příliš brzy na podobná prohlášení, ale předpokládáme, že smrt pana prezidenta Václava Havla by mohla mít v roce 2012 na Českou republiku opravdu velký dopad. Byl vždy jakýmsi stabilizačním prvkem a hlasem rozumu. Je otázkou, jak bez něj bude tato velmi nestabilní vláda dále fungovat…

 

Zuzana Timková

konateľ BAM real, spol s r. o.

 • Pochopila som, že kríza nie je čisto ekonomická, ale je to morálna kríza spoločnosti na celej planéte, ktorá prerástla do krízy ekonomickej. Tam kde ustupuje kultúra, vzdelanie a zmysel pre duchovno, nastupuje marazmus a ten nás ohrozuje už tretí rok. Približne 20% veľmi statočných a usilovných ľudí drží tento svet na „nohách“, tak im držme päste. Pracovala som napriek kríze naplno, darilo sa mi na 70%, avšak rodinná záležitosť mi vzala na čas podnikanie. Moju prácu som čiastočne presunula na syna, ktorý je odborník v realitách, je mojou predĺženou rukou.
 • A čo čakať v roku 2012, to netuším, mám nateraz iné starosti, podporujem syna v jeho práci makléra a robím všetko preto, aby moja firmy prežila, aj ke’d to bude s odretými ušami.

 

Lukáš Bakoš

Managing Director, Maxman Consultants

 • V Maxman Consultants sme v tomto roku rozbehli neziskový projekt Maxman University otvorený všetkým študentom, ktorí sa chcú vzdelávať a ktorým teoretické vedomosti, ktoré ponúka naše vysoké školstvo, nestačia. Rok 2011 nám dal zistenie, že je mnoho manažérov, podnikateľov a mysliteľov, ktorí sú ochotní pomáhať študentom LEN TAK, bez toho, že by za to čokoľvek očakávali. Nuž a tento rok nám vzal aj veľa síl spojených s organizovaním týchto prednášok a workshopov.
 • Do módy sa v podnikateľskom svete v poslednom čase dostáva filantropia, čo je fantastické a ja predpokladám, že aj napriek stále zamotanejšej ekonomickej situácii bude v roku 2012 aj medzi biznis ľuďmi a podnikateľmi pribúdať ľudí, ktorí sú ochotní pomáhať ostatným, venovať svoj čas, energiu, prostriedky bez nároku na honorár.

 

Jana Kamenická

Quality Manager, TUBEX SLOVAKIA, s.r.o.

 • Rok 2011 bol pre nás rokom zmien a zároveň snahy o stabilizáciu výrobnej činnosti. Výrobná sféra ku koncu roka prudko reagovala na krízu v Eurozóne, ktorá nám však zároveň pomohla vyselektovať stabilný a odolný tím ako v administratívnej tak aj vo výrobnej zložke. Plánovaná expanzia na stredoeurópsky trh bola pomalšia ako sme očakávali ale naučila nás trpezlivosti. Obhájiť si investície nás stálo veľa nervov ale stále sme tu, pripravení reagovať na požiadavky trhu.
 • Očakávame ťažký rok 2012, ktorý preverí všetky naše dnešné rozhodnutia a zároveň predstavuje výzvu ako ho dokázať ustáť. Všetkým ale prajem aby to najlepšie čo nás stretlo v tomto roku, bolo tým najhorším v roku budúcom.

 

Ing. Peter Valentovič
Technický riaditeľ a zástupca generálneho riaditeľa Towercom, a.s.

 • Nám „pozemšťanom“ (divákom terestriálneho – pozemného vysielania) zobral „analóg“, ale konečne nám dal „digitál“ (DVB-T).
 • Viac „digitálu“ a viac v „digitále“ a samozrejme, ako každý rok – aby bol ešte úspešnejší, príjemnejší a šťastnejší, ako ten predošlý.

 

Ing. Alena Paľová

riaditeľka firmy, ANTRE SK, s. r. o., Trnava

 • Mám rada krízové roky. Je to vždy taká ozajstná výzva – prežijem? neprežijem ako firma? 🙂 Človek je nútený urobiť si vo všetkom poriadok, pozrieť sa do pravdivého zrkadla, premyslieť veci efektívne a sústrediť sa len na to najpodstatnejšie a najprínosnejšie. Tento rok je najzaujímavejší za posledných 10 rokov. Konečne som sa zbavila záťaží v podnikaní a začínam úplne nové veci. Takže síce ťažký, plný zmien, ale veľmi inšpiratívny rok. Aj vďaka vášmu časopisu. Ste skvelí, držím vám palce.
 • Teším sa, že uskutočním všetky nové plány a vízie. Čaká ma vzrušujúci rok. Bude to 20.výročie od začiatku môjho podnikania, takže verím, že to patrične oslávim. A kríza? Normálna vec, treba sa prispôsobiť realite a nepozerať televíziu.

 

Andrej Révay
Prezident Slovenskej asociácie podnikových finančníkov

 • Rok 2011 nám dal na začiatku nádej, ktorá vyplynula z oživenia trhu a očakávania realizácie reforiem v oblasti odvodov a daní. Koniec roka však priniesol sklamanie hlavne zo zlyhania a premrhania šance na dôležitú zmenu v parametroch podnikateľského prostredia, ktoré malo navodiť obrat v spoločnosti.
 • Rok 2012 ako i ďalšie roky sa ponesú v znamení hľadania a formovania nových ekonomicko- spoločenských a finančných pravidiel nielen na Slovensku, ale i v Európe, resp. celom svete.

 

Peter Krasnec

riaditeľ General Plastic, s.r.o.

 • Rok 2011 bol pre nas rokom rozvoja a napredovania. Pokles zaujmu odberatelov sme pocitili v poslednom stvrtroku 2011 a to v suvislosti s pretrvavajucou hospodarskou a financnou krizou a problemami na urovni clenskych statov EU.
 • Vsetci vieme, ze hospodarska a financna kriza pretrvava aj nadalej ale pevne verim, ze nebude taka ako v roku 2008/2009. Moje ocakavania na rok 2012 su preto opatrnejsie ako v oblasti vyroby tak aj oblasti predaja.

 

Andrej Stančík

manažér pre vzdelávanie PosAm, spol. s r.o.

 • Rok 2011 nám zobral odvahu investovať, ale aj baviť sa o možnostiach rozvíjať business. Dal nám čistejší a jasnejší pohľad na to čo je zdravé a čo je zbytočná bublina.
 • Čaká nás ťažký, ale inšpiratívny rok, v ktorom bude bez milosti odsúdená neschopnosť a možno ocenená inovácia a progresívna snaha.

 

Dušan Peško

predseda predstavenstva, CÍGLER SOFTWARE, a.s. 

 • Rok 2011 mi dal poznanie, ako málo sa politici (predovšetkým tí novo zvolení) rozumejú problémom doby a ako málo im, na rozdiel od pracujúcich ľudí, záleží na dlhodobých riešeniach. Našťastie na rozdiel od celospoločenských problémov bol ku mne rok 2011 štedrý, pokiaľ ide o pracovné a rodinné radosti.
 • Rok 2012 budeme musieť ustáť svedomitou prácou a premyslenými rozhodnutiami. Ekonomicky aj spoločensky to bude asi turbulentný rok. Najlepšie bude menej sledovať politiku a viac sa venovať rodine a práci.

 

Imrich Tatiersky

Riaditeľ, Virtuálny pomocník Slovensko

 • Z môjho pohľadu nám rok 2011 ukázal, že aj napriek očakávanému zlepšeniu, viď prognózy z roku 2010, je realita pre ľudí aj firmy oveľa tvrdšia a náročnejšia, teda nám dal novú skúsenosť. Mne osobne priniesol výnimočnú príležitosť spojenú so založením firmy a s tým spojených starostí ale aj radostí. Finančné výsledky roku 2011 a spokojnosť zákazníkov budú nakoniec zrkadlom očakávaní z roku 2010 v porovnaní s vyššie uvedenou realitou a aj odpoveďou na to, čo nám rok 2011 zobral.
 • Po voľbách skorú stabilizáciu podnikateľského prostredia – ťažko predpovedať, či v pozitívnom alebo negatívnom vnímaní, ale určite je potrebné podmienky pre podnikanie zafixovať aspoň na 3-4 roky. Cieľom je mať jednoznačné podmienky za akých môže firma v SR podnikať bez ohľadu na to, či sa jedná o domáceho alebo zahraničného investora. Ďalším očakávaním je, že aj napriek pretrvávajúcej kríze budú ľudia viac dôverovať v silu našej ekonomiky a schopnosti podnikateľských subjektov v SR, a s tým bude spojený aj zvýšený dopyt a následne celková spotreba.

 

Martin Mišík

M Consulting, majiteľ

 • Čo mi dal a čo zobral rok 2011? Úspešne rozbehnutá firma a nové príležitosti.
 • A aké sú moje očakávania spojené s rokom 2012? Uvedenie nových produktov na trh.

 

Klára Giertlová

Majiteľka, Co/Man, 1. systemická, spol. s r. o. 

 • V roku 2011 sa diali veci veľmi rýchlo – oveľa skôr než som počítala, som začala viesť medzinárodne akreditované kurzy Brief Coaching. Stálo ma to veľa času, energie i peňazí, ale stretla som vďaka tomu množstvo skvelých ľudí. Oprášila som si kvôli tomu aj svoju takmer zabudnutú maďarčinu a dnes dokonca dokážem koučovať po maďarsky :-). Hoci ešte stále nemám dokončené ubytovacie priestory vo svojom koučovacom stredisku, považujem rok 2011 za veľmi úspešný – dal mi mnoho a v porovnaní s tým mi vzal celkom málo :-).
 • Aké sú očakávania spojené s rokom 2012?: Otvorili sa mi nové možnosti a nové trhy, čo by bola škoda nevyužiť. Mám zopár stabilných zákazníkov, ktorých si chcem udržať a viem im ponúknuť ešte vyššiu kvalitu. Na trh uvádzame cyklus manažérskych seminárov zameraných na riešenie (Solution-focused) a očakávam, že pomôžu pri budovaní koučovacej kultúry v ďalších spoločnostiach tak účinne, aby tržby z nich pomohli dostavať naše koučovacie stredisko :-). A ak sa náhodou naplnia iné predpovede pre rok 2012, tak si zasadíme zemiaky a ak bude dobrá úroda, určite v pohode prežijeme :-)).

 

Artur Bobovnický

Innovative Management Partner Consulting s.r.o.

 • Čo mi zobral rok 2011? Celkom určite mi zobral aj posledné zvyšky ilúzií o politickej scéne Slovenska. A dal nám viac starostí ako sa vysporiadať s vracajúcou sa krízou.
 • A čo čakám od roku 2011? Napriek prognózam („bude ešte horšie“), verím, že nájdeme taký model fungovania, ktorý bude ešte lepšie prispôsobený potrebám našich klientov a rok nebude horší ako tento.

 

Michal Čuridlo

Riaditeľ agentúry iFocus, s.r.o.

 • Čo nám dal a čo zobral rok 2011?: S pribúdajúcim očakávaním daľšej krízy každý hľadá riešenia ako robiť lepšie, efektívnejšie takmer všetky oblasti takže nám dal množstvo príležitostí predstaviť naše služby novým potencionálnym klientom.
 • Aké sú očakávania spojené s rokom 2012?: Očakávame ešte viac možností a príležitostí.

 

Ďalšie odpovede budeme priebežne dopĺňať.

Komentovať