Koncoročné manažérske reflexie 2010


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16
 • Čo nám dal a čo zobral rok 2010?
 • Aké sú očakávania spojené s rokom 2011?

S týmito otázkami sme sa opäť po roku obrátili na manažérov, čitateľov a spolupracovníkov časopisu ProgressLetter. V záverečných decembrových číslach zverejňujeme najzaujímavejšie odpovede a všetky si môžete prečítať na webstránke časopisu www.eprogress.sk.

 

 

Peter Mihók
predseda SOPK

 • Dal mi určite nové skúsenosti z oblasti fungovania globálnej ekonomiky, najmä z hľadiska správania sa vlád a podnikateľských subjektov z jednotlivých svetových regiónov. Vzal mi zasa jeden rok môjho života a môjho obľúbeného jazvečíka, ktorý ako šestnásťročný zomrel na starobu.
 • Z hľadiska Slovenska očakávam reálny pokrok v znižovaní deficitu verejných financií a stabilný vývoj našej ekonomiky. Na úrovni globálnej a exportnej ekonomiky, najmä dohodu o podmienkach fungovania finančných trhov. Pokiaľ eurozóna prežije rok 2011 bez výrazných turbulencií okolo eura, tak má reálnu šancu na prežitie.

 

 

Peter Lang
predseda predstavenstva
Asseco Solutions, a.s.

 • Rok 2010 bol v našej brandži pokračovaním náročného krízového roku 2009. Situácia sa na trhu zatiaľ nezlepšila, aj keď určité signály oživenia sú. Častejšie však ide zo strany klientov skôr o prieskum ako reálne kroky vedúce k investíciám do informačných systémov. To nám zároveň dalo príležitosť viac kapacít nasmerovať do rozvoja štandardných produktov, čo sa prejavilo v uvedení novej generácie nášho nosného produktu na trh.
 • Rok 2011 by mal potvrdiť, že sa hospodárstvo reálne dostáva z hlbokej krízy a trh bude živší. Investície, ktoré sme vložili do rozvoja produktov, by sa nám mali vrátiť, čo signalizujú naši zákazníci veľmi pozitívnym prijatím novej generácie produktu. Preto som v roku 2011 optimistický, mal by byť lepší ako tento rok, aj keď na úroveň rekordného roku 2008 sa ešte stále nedostaneme. Dúfam, že po rokoch čakania sa konečne rozbehne aj informatizácia verejnej správy, čo by mohlo priniesť ďalšie príležitosti.

 

 

Vladimir Orth,
United Rental Group, s.r.o.

 • Určite bol lepší ako rok 2009, ale stále nestabilný. Problémy nahromadené v ekonomike v prvom polroku 2009 eskalovali. V druhom polroku už neboli tak znateľné, avšak trvalý rast stále nie je stabilný. Došlo k oživeniu automobilového trhu, kde väčšina spoločností z nášho portfólia pôsobí. Avšak ešte nie sme za krízou, aj keď si myslím že dno je za nami.
 • Očakávame rast na úrovni +10 %, oživenie trhu a prvé signály rastu v oblasti automobilového priemyslu, cestovného ruchu, prenájmov automobilov a vyťaženie hotelov budú prvé lastovičky oživenia. Ale tak ako určité časti spoločnosti postupne vkĺzali do krízy, tak aj budú z nej vychádzať. Čiže nedá sa povedať, že budúci rok bude po kríze. Odhadujem, že pokiaľ nedôjde k nejakým otrasom, tak celkový návrat na predkrízové úrovne ekonomiky pre všetky sektory nastane do 3-5 rokov.

 

 

Emil Krajči
obchodný riaditeľ
F&N Agro Slovensko

 • Poľnohospodárstvo je odvetvie, v ktorom je vôľa človeka podriadená vyššej moci – prírode. Aby toho nebolo málo, jestvujú aj burzy. Aj keď sa všetci snažíme plánovať svoje aktivity čo najpresnejšie, výsledok práce nezodpovedá vždy našim očakávaniam. Nie vždy za to môže príroda, no tento rok spôsobila vrásky nadmerným množstvom vody najmä prvovýrobcom a následne všetkým ostatným dodávateľom vstupov. Napriek tomu ma teší poznatok, že ak je zle (všade), vieme byť akosi viac disciplinovaní, ale aj tolerantnejší a okrem toho nás rok 2010 naučil šetriť. Navyše mi rok 2010 pridal ďalší rok k veku a zobral jeden rok zo života…
 • Očakávam, že to, čo nám príroda v tomto roku vzala, v tom budúcom nám vráti. Očakávam, že dobré, či zlepšené vzťahy s obchodnými partnermi, ktoré sa „zlým“ rokom upevnili, budú pokračovať aj v roku 2011. To je pre nás najdôležitejšie a na to ani pani príroda nemá vplyv.

 

 

Martin Kupčo
BALONY.SK

 • Čo nám dal? Určite skúsenosť ako pracovať s cenami našich letov balónom, pretože aj keď trh na západnom Slovensku nie je ani zďaleka nasýtený, tak evidentne sa u nás dosť silno prejavila hospodárska kríza. Dal nám cenné poznanie v oblasti marketingu – zistili sme, že najlepšia reklama pre nás je lietanie priamo nad Bratislavou, ktoré sme doteraz kvôli legislatíve v civilnom letectve nemohli vykonávať. Preto budeme kupovať ďalšie technické vybavenie do našich balónov, aby sme mohli štartovať a lietať z Bratislavy. Ďalej budeme rozširovať ponuku našich letov aby si zákazníci mali z čoho vybrať. Čo nám vzal? Myslím že určite zopár krásnych letov, pretože tento rok nám počasie príliš neprialo. No aj napriek tomu sme urobili úctyhodných 120 štartov, nalietali cez 135 hodín, a odviezli cez 700 spokojných pasažierov.
 • Do budúceho roka očakávame nárast letov a taktiež plánujeme zakúpenie ďalšieho balóna a rozšírenie nášho pôsobenia na severe Slovenska. Hladké pristátie všetkým čitateľom ProgressLetter v roku 2011 praje Martin Kupčo, BALONY.SK

 

 

Jozef Ondáš
Managing Director
T-Systems Slovakia s.r.o.

 • Dal nám veľa radosti z úspešného budovania našej mladej spoločnosti, ale aj veľa výziev, ktoré bolo potrebné za pochodu riešiť a prekonať tak dopady spôsobené hospodárskou a finančnou krízou. Dal nám možnosť nasťahovať sa do nového moderného business centra, a prijať ďalších vyše 400 nových spolupracovníkov. Rozšíriť portfólio našich služieb, upevniť a rozšíriť spoluprácu s Technickou univerzitou Košice a Univerzitou P. J. Šafárika. Potvrdili sme schopnosť uspokojovať náročné požiadavky našej materskej spoločnosti T-Systems International a našich zákazníkov. Naša spoločnosť bola v súťaži organizovanej časopisom Trend vyhodnotená ako druhá firma roka 2010. A mne osobne tento rok doprial štvrtého vnuka!  Mali sme šťastie, tento rok nám nezobral nič vážne.
 • V roku 2011 chceme pokračovať v raste. Tento krát nie extenzívnom, aj keď očakávam rast aj v objeme, ale hlavne smerom k podstatnému zvýšeniu kvality, spoľahlivosti a profesionálnej úrovne našich služieb tak, aby sme si upevnili svoju konkurencieschopnosť medzi poskytovateľmi ICT služieb na globálnom trhu. Očakávam ešte väčšie nasadenie a úspechy v rozvoji našich zamestnancov, intenzívnu prácu v inováciách, výskume a inžinieringu, teda v službách s vysokou pridanou hodnotou.

 

Luboš Fellner
BUBO Travel Agency

 • Rok je preč a som opäť o rok starší a už si to začínam uvedomovať. Inak mi rok 2010 iba dával. Narodila sa mi dcéra Karolína a v BUBO sme mali náš najúspešnejší rok.  Do New Yorku sme prepravili 2010 klientov, ako bonus k základnému zájazdu. Stali sme sa najväčším predajcom skupín s British Airways aj s Air France a Emirates. Sme najväčším organizátorom zájazdov do vyše 60 krajín celého sveta. No mimoriadne ma teší, že sme udržali vysokú spokojnosť našich klientov.  Čo mňa osobné teší je, že som v novembri zabehol maratón v New Yorku a že sme v BUBO aj tento rok zrealizovali expedície, ktoré náročnosťou prekračujú hranice našej krajiny. Spomeniem výstup na najvyšší vrch Severnej Kórei (mali sme vlastné prenajaté lietadlo a prenajať súkromné lietadlo v Severnej Kórei bolo veľkým zážitkom), uskutočnili sme prechod Madagaskarom po stopách Mórica Beňovského. Absolvovali sme Surinam – Britská a Francúzska Guyana. Bengálsko – Bangladéš – Barma – Yunnan a napokon Rwanda – Benin a Ennedi – Čad. Väčšine ľudí toto nič nebude hovoriť, ale ide o veľké cesty, ktoré sa na Slovensku ešte nikomu pred nami nepodarilo zrealizovať. A byť prvý v tomto obore chce naozaj perfektné know-how, odvahu a nadšenie. A som hrdý, že toto v BUBO aj po 19 rokoch stále máme.
 • Budúci rok pokračujeme v cestovateľskej relácii na TA3. Budeme pokračovať v našich charitatívnych počinoch. V oboch prípadoch sa budeme snažiť o výrazné zlepšenie. Rátam so 100% nárastom predaja našich pobytových zájazdov v exotických destináciách a v komfortných hoteloch. V pláne máme 50% nárast predaja luxusných zaoceánskych plavieb cez našu stránku plavby.sk. Plánujeme pravidelnú linku Bratislava – stredomorské prístavy a plavby so slovenským sprievodcom na najväčšej lodi sveta. Naša dcérska cestovná agentúra Expedia sa bude venovať vyslovene firemnej klientele a usporadúvať kongresy a konferencie kdekoľvek na svete. Na rok 2011 sme už získali zákazky nad 100 klientov na jednu destináciu a na veľké skupiny sa chceme i naďalej špecializovať. No a ja osobne sa teším na dve exkluzívne cesty: Burundi – Rwanda – Kongo – Uganda a o rok v decembri na Antarktídu. Nepôjdete so mnou?

 

 

Karel Havlíček
generální ředitel SINDAT

 • Právě se končící rok mi potvrdil dlouhodobé přesvědčení v to, že dobrých výsledků lze dosáhnout nikoliv na základě nadání či geniality, ale pouze na základě vytrvalosti, píle a systematické práce. Že spoléhání na náhodu, zázrak nebo lepší zítřky je krátkozraké, naopak spoléhat na vlastní znalosti a dovednosti a trvale je prohlubovat je klíčem k úspěchu.
 • Očekávaní v roce příštím? Pozitivní, s přiměřenou dávku obezřetnosti z vývoje evropských trhů, očekáváním růstu latinsko-amerických trhů a sílící pozicí Číny. Bude-li růst i německá ekonomika, potom jsem optimistou.

 

Dušan Peško
predseda predstavenstva
CÍGLER SOFTWARE, a.s.

 • Končiaci rok nám ukázal, že veci spravidla nie sú také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Či už ide o politiku, alebo ekonomiku. Očakávali sme ľavicovú vládu a máme pravicovú, očakávali sme ekonomické oživenie, ale zatiaľ môžeme hovoriť iba o jeho náznakoch. Aj preto to bol rok veľmi opatrný na strane investícií firiem do IT. A v prípade nových elektronických pokladní sa dokonca z biznisu stala diskutovaná politická téma!
 • Od roka 2011 očakávam, alebo si to aspoň želám, aby bol rokom politicky stabilným, bez zlých ekonomických správ, podobných tým tohtoročným. A rokom, v ktorom sa nám bude všetkým o trošku lepšie dariť.

Artur Bobovnický
Innovative Management Partner Consulting s.r.o.

 • Dal nám príležitosť ešte výraznejšie sa etablovať na slovenskom trhu poradenských služieb. Zároveň sme mohli s dobrými výsledkami osloviť nových spolupracovníkov a podarilo sa nám rozšíriť našu kanceláriu o naslovovzatých odborníkov a ľudí s vysokou reputáciou spoločenskou, ľudskou a odbornou: Milana Hána a Natáliu Tariškovú. Samozrejme sú aj straty – tu by som povedal, že posledné parlamentné voľby mi vzali aj posledný zvyšok ilúzií, že môže existovať záujem o odbornosť, ktorá nebude podmieňovaná politickou príslušnosťou. Nominácie niektorých vysokých funkcionárov v štátnych alebo pološtátnych podnikoch sú tragikomickým vyjadrením prežitého konceptu, ktorý Slovensku neumožnil a ani neumožní dosiahnuť, že budeme mať také úspešné štátne firmy ako je ČEZ, ČT alebo Česká pošta.
 • Očakávam, že jedinou oblasťou, kde nedôjde k zmenám bude nevyhnutnosť tvrdo pracovať. Všetko ostatné je tak ako predtým subjekt neustálej zmeny vychádzajúcej z potrieb trhu, zákazníka, ale aj samotných zamestnancov. A to robí našu prácu neustále zaujímavou a každý projekt je novou výzvou.

Radovan Mik
Vedúci oddelenia agrofinancovania a projektov EÚ Tatra banka, a.s.

 • Končiaci sa rok bol nesmierne zaujímavý aj z pohľadu manažérskeho ako aj obchodného. Náš tím špecialistov na agrofinancovanie prešiel čiastočnou personálnou obmenou, čo je vždy výzva pre kolektív samotný, ale i manažéra. V rámci biznisu dal tento rok opätovne veľa skúseností v kontakte s klientom či v konfrontácii s novými trhovými situáciami, spôsobeným najmä rastúcou volatilitou cien agrokomodít, pôsobením počasia a povodní a v neposlednom rade aj konkurenciou. Určite vzal veľa ilúzií o fungovaní a stabilite systémových riešení, ktoré by sa práve vo vyššie spomínaných situáciách mali aktivovať a pôsobiť stabilizujúco. Bohužiaľ tomu nebolo tak, čo sa určite prejaví aj v postoji k firmám, ľuďom a systémov v budúcnosti.
 • Budúci rok vnímam ako zlomový v smerovaní agrosektora, v možnostiach financovania a stability podnikateľský subjektov. V plnej miere sa prejavia problémové roky 2009 a 2010 a pravdepodobne dôjde za posledné obdobie k najintenzívnejšej aktivite v oblasti zmien vlastníkov, čo v neposlednom rade cítime už v týchto mesiacoch. Ďalšou výzvou bude diskusia o smerovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá zásadnou mierou ovplyvní budúcnosť poľnohospodárstva a aktivitu bánk. Z pohľadu neobchodného bude naďalej aj v roku 2011 pokračovať tlak na efektivitu, rast produktivity práce a zameranie sa na nákladové položky, čo všetko bude pre nás znamenať hľadať úspory, intenzívne sa venovať inováciám a hľadaniu miesta na racionalizáciu procesu, to všetko samozrejme pri nezmenenej kvalite.

 

Milan Zvara
Marketing Manager značky Garmin v SR

 • Rok 2010 priniesol našej spoločnosti v prvom rade upevnenie pozície lídra na trhu a teda ocenenie našej práce zákazníkmi. Utvrdil nás v tom, že kroky, ktoré sme počas posledných dvoch rokov prijali, boli správne.
 • Rok 2011 by mal byť celosvetovo rokom spojeným s najvyšším predajom prenosných satelitných navigácií, kedy práve tento segment by mal dosiahnuť vrchol. My veríme, že sa nám v plnej miere podarí uspokojiť požiadavky zákazníkov novými produktmi, ktoré prinesú nové funkcie a opäť tak zjednodušia život a presun našich zákazníkov. Taktiež predpokladáme, že slovenský zákazník popri profesionálnom strese a zhone začne viac dbať na kvalitu života a zdravý životný štýl a naše produkty v segmente turistika a fitnes budú preňho motiváciou ale aj potešením.

 

Miloš Toman
Konzultant Intuitivní marketing s.r.o.

 • Pro mě byl rok 2010 poučením, že se vyplatí budovat hluboké a pevné základy. Ekonomická recese mi podobně jako povodeň sebrala všechny „stavby“, které nebyly dostatečně zakotvené. Musel jsem si tedy znovu ujasnit, co v mé práci má a nemá dostatečnou hodnotu. Z tohoto pohledu chápu tento obtížný rok jako velmi užitečný.
 • Věřím, že podobným poznáním a proměnou prošlo mnoho lidí, takže se těším, že v příštím roce to bude o to zajímavější, že ubude plytkých frází a přibude zajímavé práce a zajímavých výsledků. A to také přeji všem čtenářům.

 

Lukáš Bakoš
konzultant Maxman Consultants, spol. s r.o.

 • Robili sme zaujímavé projekty v zahraničí – v Kazachstane, Indii, Grécku….boli sme na niekoľkých medzinárodných konferenciách v Singapure, Švédsku, Čechách. Presťahovali sme sa do nových priestorov, takže mame vlastne skoliace miestnosti. Robili sme aktivity pre študentov (zadarmo, pretože nás to baví) – prednášky o manažmente na UK v Bratislave. Dali sme k dispozícii naše nové priestory mladým umelcom s nádejou, že si ich niekto zo školiacich sa manažérov všimne a bude to úspešný štart ich kariéry. Zároveň to bol veľmi vyčerpávajúci rok a zobral mi veľa energie a trocha nervov.
 • Očakávame ťažký rok 2011 – sami sme zvedaví, čo sa bude diať v Eurozóne a naozaj si to netrúfam predvídať.

 

Katarina Srdošová

riaditeľka a predsedníčka predstavenstva 3EC International a.s.

 • Pre našu spoločnosť sa končí veľmi dynamický rok, ktorý na jednej strane priniesol množstvo neľahkých úloh, no zároveň bol plný zaujímavých výziev, s ktorými sme si poradili, čomu sa úprimne tešíme. Úspešne sme absolvovali kontrolný audit londýnskych audítorov, získali sme autorizáciu od ÚNMS SR v oblasti zdravotníckych pomôcok a diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a v tejto oblasti sme sa stali notifikovanou osobou registrovanou v Európskej komisii pre podnikanie a priemysel v Bruseli. Ozajstnou zaťažkávacou skúškou bol akreditačný audit SNAS. Na druhej strane sme získali veľa nových významných klientov a opakovane nám vyjadrila priazeň i väčšina súčasných a dlhoročných, čo si nesmierne vážime. Sme vďační za každú prekážku a skúšku, ktorou sme museli prejsť, všetky nám totiž dali viac ako sme očakávali – podporu najbližších, dôveru klientov, uznanie obchodných partnerov a príležitosť ukázať, že sme vynikajúci tím.  Takže nemáme pocit, že by nám rok 2010 niečo vzal, v každom smere sme len získali – tak ako skúsenosti, zážitky a poznanie, možno i zopár šedivých vlasov.
 • V roku 2011 nás čaká proces reakreditácie, ktorý verím, že zvládneme. Pre skvalitnenie a lepší komfort práce plánujeme investovať do nového technického ale i softvérového riešenia „na mieru“, ktorého vývoj si bude vyžadovať našu aktívnu súčinnosť a predpokladáme, že i veľa trpezlivosti. Budúci rok bude pre nás pokračovať v podobnom tempe, ako to bolo doteraz, ale očakávame, že nám okolnosti budú priať a nájdeme si nejaký čas aj pre seba, naše rodiny, priateľov i známych.

 

Jana Yahoda Peterková
Business Management Consultant Top Managers Coach & Trainer

 • Jako u mnohých jiných top manažerů, i u mě byla zrušená pozice generálního ředitele v zahraniční firmě, a rok 2010 byl pro mě prvním rokem podnikání. Nějaké zkušenosti z dřívější doby jsem už měla, a také jsem změnu ve firmě čekala. Tudíž jsem měla na tento rok už vymyšlený plán. Lidé se dle mého dělí na ty, kteří jsou rádi zaměstnanci a na ty, kteří rádi podnikají, pracují sami za sebe. Já patřím do té první skupiny, jsem ráda zaměstnancem, když vedu větší tým lidí, jsem s nimi každý den a společně „kopeme“ za dobrou firmu, sdílíme výsledky práce společně. Věděla jsem ale, že když dnes muži, top manažeři hledají nové místo 1-2 roky, u mě jako ženy, to bude ještě složitější. Pracuji ráda, neuměla bych jen tak sedět doma a čekat – a proto jsem začala podnikat v tom, co umím nejlépe, ve firemním poradenství a koučinku, školení manažerů. Rok 2010 mi nevzal nic. Naopak mi dal a ve velkém. První půlka roku byla jak jízda na horské dráze, jednou nahoře, jednou dole. Jsem ale životní optimista, věřím, že všechno blbé je pro něco dobré. Poznala jsem hodně nových lidí, připomněla jsem si, jak je důležité mít dobré přátele a známé. Několika lidem jsem snad pomohla a naopak mě pomohli moji přátelé a někdy i defacto úplně cizí lidé, aniž si to možná uvědomili. Naučila jsem se plno nových věcí, hlavně kolem Internetu, ale také co to obnáší, jít na trh poradenství a koučinku jako úplně neznámá žena. Pracuji sama za sebe, tudíž vše bylo a je metodou pokus-omyl-pokus-úspěch. Neúspěch není neúspěch, je to přece pouhé hledání správné cesty. Jen musí člověk hlídat, aby ho neúspěch nestál moc peněz. Mimoto jsem v tomto roce začala stavět dům svých snů, bez hypotéky, takže mě to hezky nutí pracovat. Když mám pár dní na depku nebo se mi naopak něco podaří, skočím do auta, pustím si hudbu na plné pecky a jedu se projet, to je moje nejoblíbenější relaxace. Hlavně nic nevzdávat, znát svůj cíl a pracovat podle plánu – tím se řídím.
 • Když vše půjde dobře, na konci jara se odstěhuji do svého nového domku, a to už snad bude moje poslední bydliště. Začnu budovat třetí zahradu v životě a časem přijdou i moje vysněné slepice a ovečky, čímž vždycky rozesměji své přátele a kamarády z businessu, a moje dcera se na ně těší jako já. Pracovat budu dál podle plánu a uvidíme. Život mě už tolikrát příjemně překvapil nějakou náhodou, a tak se těším, co přijde, co mně nachystá.

 

Tibor Bajaník
riaditeľ CK FIFO

 • Rok 2010 bol pre našu cestovnú kanceláriu dobrý. Krízové obdobie sme využili na posilnenie. Ešte v roku 2009 sme kúpili 100% podiel v cestovnej kancelárii Lipa, špecialistu na Chorvátsko, s viac než 7.000 klientmi a v roku 2010 sme prevzali aktivity po cestovnej kancelárii Pressburg, ktorá sa špecializovala na aktívny a domáci cestovný ruch. Kríza nás teda posilnila, boli sme v pravej chvíli na pravom mieste a ešte aj (finančne) pripravení. Naopak zložitý bol predovšetkým mesiac jún, kedy sa kumulovalo množstvo faktorov pôsobiacich proti normálnemu predaju dovolenkových pobytov – demonštrácie v Grécku, záplavy na Slovensku, parlamentné voľby, Majstrovstvá sveta vo futbale a samozrejme, kríza. Našťastie v júli sa predaj dostal do normálu a na konci sezóny sme mohli byť spokojní.
 • V budúcom roku máme vzhľadom na rozšírenie produktového portfólia optimistické očakávania. Našu ponuku pre rok 2011 sme nazvali „Paleta svet“. Ponúkame široký výber letných dovoleniek, špeciálne pobyty v rámci tzv. Zelenej dovolenky (kemping & karavaning), ponuky vysoko kvalitných pobytov pri mori (FIFO Excellent), pripravili sme špeciálne katalógy pre lyžovačky, pobyty na Slovensku, víkendové City Breaky a mimoriadny katalóg pre cestovanie so zážitkom FIFO Incentive. Okrem toho sme sa stali odborným partnerom pre ubytovanie počas Majstrovstiev sveta 2011 v ľadovom hokeji, čo znamená, že máme za úlohu ubytovať hráčov, rozhodcov, organizátorov, médiá, ale na oficiálnej stránke IIHF je umiestnený aj náš rezervačný systém pre ubytovanie fanúšikov. Je to pre nás výzva a zároveň vyznamenanie. Štartovacia pozícia je teda dobrá. Veríme, že tomu budú zodpovedať aj výsledky.

 

Michal Micenko
General Director MEGA & LOMAN, s.r.o.

 • Rok 2010 bol plný zmien. Bol to volebný rok a prišla nová vládna garnitúra. Bol to rok náročný na preverenie našich podnikateľských aktivít a zámerov, flexibility a udržanie sa medzi top internetovými spoločnosťami na domácom trhu a zároveň aj expandovanie na zahraničné trhy. Posunul naše obzory a preveril silu našich rozhodnutí.
 • Som veľký optimista a očakávam, že rok 2011 bude ešte úspešnejší ako rok 2010 a budem robiť všetko preto, aby všetko, čo si naplánujem, dopadlo čo najlepšie. Očakávam, že sa ekonomika na Slovensku rozbehne a súčasní ako aj budúci klienti znovu objavia silu internetu.

 

Martin Vít
Factory Manager Vitana, a.s.

 • Končící rok pro mě přinesl značný pozitivní posun v personalistice a celkové kultuře. Zaměstnanci si, pravděpodobně díky krizi, začali práce více vážit, a to jak na manažerských, tak i dělnických pozicích. Díky v podstatě nulové fluktuaci se vytvořil prostor pro další personální práci, kterou se podařilo pozdvihnout výše celkovou úroveň celého týmu. Stejně tak si společnosti začali více vážit zákazníků, kterých mnohde díky krizi ubylo, což přispělo ke zlepšení celospolečenské kultury. A co mi sebral? Snad další rok profesního i osobního života, který byl vrchovatě naplněn novými zkušenostmi a zážitky, ale přece jen, používám už slovo „byl“.
 • Konec roku je v podstatě takový milník jednoho dlouhého projektu. Provedou se inventury, uzavře se účetní rok, vyhodnotí se výsledek. A dříve, než se otočíme, již pokračujeme k milníku dalšímu. Tato nová etapa bude přirozeným pokračováním toho, na čem jsme začali pracovat v minulosti, tedy na tom, abychom se na té pomyslné spirále zase posunuli alespoň o jednu šroubovici výše.

 

Ratibor Líbal
Managing Consultant Actum

 • V uplynulém roce začaly změny na trhu internetového marketingu. Nezávislé agentury mají čím dál méně prostoru, dochází ke spojení s „kamennými“ agenturami. Tento trend je tlačen dospíváním klientů a vlivem pohybu v zahraničí.
 • V roku 2011 bude i nadále přibývat „soukromých“ ploch na internetu. Ať už to je Facebook nebo iTunes. Internet definitivně přestal být „svobodným médiem“ tlak na komerci a zisk se bude i nadále stupňovat. Což je dobře, protože můžeme očekávat spoustu zajímavých projektů.

 

Joanna Weaver

Manging Director, JWA Prague s.r.o.

 • Rok 2009 bol pre našu agentúru pomerne náročný, pretože nás výrazne zasiahla finančná kríza. V tomto období sme sa špecializovali predovšetkým na komunikáciu a PR služby v oblasti financií a realít a stratili sme tak 70% našich klientov. Výsledkom bolo prepustenie niekoľkých zamestnancov v roku 2010. Napriek týmto okolnostiam sme v uplynulom roku intenzívne pracovali na získaní nových klientov, ktorí vynahradili naše straty a som presvedčená, že sme toho veľa dosiahli. Nielenže sme získali nové projekty, ale aj náš tím sa zblížil. Osobne ma kríza oslabila hlavne zdravotne, ale celkovo si myslým, že to bol celkom úspešný a pozitívny rok.
 • Aj keď sa môže zdať, že oblasť našeho priemyslu prechádza v porovnaním s rovnakým obdobím v roku 2009 výrazným ozdravením, nemyslím si, že je pre nás ekononická kríza minulosťou. Predpokladám, že budeme musieť pracovať ešte usilovnejsie, aby sme si udržali našich súčasných klientov a obávam sa, že získanie nových klientov nebude ľahké. Udržanie rovnakej finančnej úrovne bude finančne oveľa náročnejšie.

 

Tomáš Holan

R – s.r.o. – Rainbow, Česká republika

 • Rok 2010 mi dal hodně zkušeností z direct prodeje.
 • A jaké jsou moje očekávání? Cesta do Kanady.

 

A spoločne so všetkými účastníkmi ankety prajeme čitateľom ProgressLetter príjemné a nerušené prežitie vianočných sviatkov a šťastný a úspešný rok 2011.

Komentovať