Komplexná zdravotná starostlivosť pod jednou strechou


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Mgr. Renáta Mihály, MBA, počas svojej profesijnej dráhy mala možnosť prejsť celým procesom vzniku zdravotníckeho zariadenia, obrazne od stavebnej jamy až po najvyššie poschodie riadenia. Vyskúšala si oba póly zdravotníctva, biznisu na strane poskytovateľa aj dodávateľa. Uľahčuje jej to každodennú prácu. Poznaním prostredia, ale najmä procesov sa jej darí, ako riaditeľke Nemocnice s poliklinikou MEDISSIMO, udržiavať vysoký štandard zdravotnej starostlivosti o pacientov, v silnom konkurenčnom prostredí.

Čo je charakteristické pre Nemocnicu s poliklinikou MEDISSIMO?

Medissimo je unikátnym greenfieldovým zdravotníckym projektom, ide o privátny zdravotnícky komplex. To znamená, že našim klientom poskytujeme nielen služby lekárov v ambulanciách, ktoré bežne nájdete v poliklinikách, ale aj široké služby v rámci nemocničnej starostlivosti. Pod jednou strechou zabezpečujeme pre klientov komplexnú zdravotnú starostlivosť vrátane diagnostiky, liečby, operačných výkonov i pooperačnej starostlivosti, aj s prípadnou rehabilitáciou. Pre Medissimo je tiež typické to, že sa orientujeme na odborníkov, ktorí majú za sebou kvalitnú prax, vo svojom odbore sa presadili a čosi v ňom dokázali. Spolupracujeme s mnohými kolegami v zahraničí, snažíme sa zavádzame do praxe inovácie ako sú telemedicína, liečba kmeňovými bunkami.

 

Revolúcia v liečbe ochorení pohybového aparátu

Medissimo ako prvé na Slovensku začalo liečbu vlastnými kmeňovými bunkami pri problémoch pohybového aparátu (pri bolestivostiach kĺbov, artrózy…). Doteraz museli pacienti zo Slovenska za týmto unikátnym zákrokom cestovať do zahraničia. V čom je unikátnosť tejto liečby, jej prednosti, napríklad pred klasickou výmenou kĺbov?

Artróza postihuje predovšetkým chrupavky veľkých kĺbov, t.j. kolená, bedrá a ramená. Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sa vyznačuje predovšetkým bolestivosťou kĺbov, môže sa pridať stuhlosť a opuch kĺbov. Presnú diagnózu a rozsah postihnutia diagnostikuje lekár. Na liečbu artrózy sa používajú lieky tlmiace bolesť (analgetika), tie však neliečia základnú príčinu ťažkostí. Ochorenie tak môže končiť až výmenou poškodeného kĺbu. Používajú sa aj tzv. chondroprotektíva, ktoré môžu viesť k dočasnému zlepšeniu artrózy.

Revolučnou, novou liečebnou metódou je použitie kmeňových buniek, ktoré pri lokálnom podaní priamo do kĺbu spôsobia regeneráciu chrupavky a jej obnovu. Pokiaľ v kĺbovej štrbine prebieha zápalový proces, kmeňové bunky ho utlmia. Najlepší liečebný efekt je dosahovaný, keď sa kmeňové bunky podajú spoločne s plazmou, ktorá im dodáva dôležité živiny.

Americkí vedci však zistili aj to že , vitamín D3, extrakt z čučoriedok a extrakt zo zeleného čaju podporuje množenie a zvyšuje účinnosť kmeňových buniek.

Znamená to teda, že pacienti, ktorí doteraz boli odkázaní na výmenu kĺbov, nebudú už musieť podstupovať chirurgicky náročnú operáciu, pri ktorej sa ich opotrebovaný kĺb nahradil umelým?

Liečba kmeňovými bunkami v žiadnom prípade nenahrádza operačný zákrok. Kmeňové bunky majú schopnosť regenerovať aj silne poškodenú chrupavku a práve po zhodnotení poškodenia je možné využiť aj tejto liečebnej možnosti bez rizika podstúpenia rozsiahlej operácie. Niektorí pacienti sa preto môžu vyhnúť operácii, alebo ju aspoň významne oddialiť, uľaví sa im od bolesti a môžu viesť plnohodnotný život.

Nie každý verí všetkým novinkám, najmä čo sa týka liečebných postupov sú mnohí skeptickí. Je táto forma liečby artrózy bezpečná?

V súčasnej dobe boli vlastné kmeňové bunky už aplikované, v rámci jedného operačného zákroku, tisícom pacientov na celom svete, s cieľom liečby artrózy. Ani v jednom prípade nebol zaznamenaný závažný vedľajší účinok, v zmysle vzniku nádorového, alebo autoimunitného ochorenia, v súvislosti s podaním týchto buniek. Vzácne môže dôjsť k prechodnému zvýšeniu telesnej teploty, alebo veľmi ojedinele (menej než 0,1percenta prípadov) k rozvoju infekcie v mieste podania buniek. Prípadné vedľajšie účinky, spojené s podaním kmeňových buniek, tiež veľmi pozorne sleduje Medzinárodná spoločnosť pre bunkovú medicínu (International Cellular Medicine Society), ktorá poskytuje detailné informácie získané celosvetovo na webových stránkách: www.cellmedicinesociety.org

Zaujímavým faktorom je aj výrazné skrátenie doby liečby pacientov. Mnohí určite ocenia, že takmer bezprostredne po zákroku budú môcť pokračovať v domácom liečení. Ako bude prebiehať rekonvalescencia?

Liposukcia, zákrok pri ktorom sa robí odber tukového tkaniva, je v lokálnej anestézii. Úplné zotavenie po liposukcii trvá spravidla niekoľko dní a pritom nie je pacient obmedzený v bežných denných činnostiach.

Oprava poškodenej chrupavky trvá spravidla 2-3 mesiace, avšak významné zlepšenie, predovšetkým ústup bolesti, je už po 1-2 týždňoch. Po 4-6 týždňoch je vhodné skontrolovať klinický stav. V prípade predchádzajúceho ťažkého poškodenia chrupavky je vhodné zvážiť druhú aplikáciu kmeňových buniek.

Znížia sa teda aj náklady na liečbu, hradí ich zdravotná poisťovňa?

Náklady na aplikáciu kmeňových buniek v súčasnej dobe neuhrádza ani jedna zdravotná poisťovňa. Zníži sa však pre ňu aj pacienta náklad spojený s užívaním liekov proti bolesti a protizápalom.

Je Medissimo personálne dostatočne pripravené na liečbu vlastnými kmeňovými bunkami, pri problémoch pohybového aparátu? Ako ste na tom s potrebným vybavením, vrátane nevyhnutného materiálu potrebného na liečbu? Ste pripravení aj na väčší nával uchádzačov? Čo odporúčate záujemcom o liečbu, čo musia preto urobiť, aby ste im poskytli túto exkluzívnu formu liečenia?

Medissimo je vďaka spolupráci s medzinárodným konzorciom vybavené erudovanými odborníkmi, či už v oblasti laboratórnej alebo aplikačnej. Priestorovo disponujeme moderným , technickým vybavením. Klient, záujemca kontaktuje naše call centrum a dostáva termín na vstupnú konzultáciu k lekárovi, ktorý následne posúdi vhodnosť liečby. Každý pacient musí mať RTG snímku, magnetickú rezonanciu a klinicky verifikovanú artrózu kolenného, bedrového kĺbu, klasifikovanú 1.-3. stupňom.

Vladimír Dobrovič, ProgressLetter

 

Kto je Renáta Mihály

Mojou snahou je posunúť značku Medissimo v jej dobrom mene. Usilujem sa, aby sme boli na trhu viditeľní a strategicky obsadili tú jeho časť, ktorá je zaujímavá pre okruh našej klientely. Je to však úloha pre celý tím, lebo nemocnica nie je o jedincovi, ale rozhoduje tímová súčinnosť. Každodenný kontakt pacienta sa realizuje cez tím lekárov, sestier a klientskeho servisu. Našou spoločnou snahou je, aby nás vnímali nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, ako jednu zo špičkových kliník. Snažíme sa napĺňať očakávania klientov, ktorí u nás hľadajú pocit bezpečia a istoty, v presvedčení, že náš ochotný personál je schopný poskytnúť im požadovanú zdravotnú starostlivosť.

Komentovať