Japonský investor má otvorené dvere do priemyselného parku v Trenčíne


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Japonská nadnárodná spoločnosť Akebono Brake Industry má otvorené dvere do trenčianskeho priemyselného parku na Bratislavskej ulici. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dňa 22. júla schválilo návrh primátora Richarda Rybníčka na odkúpenie pozemkov od štátu pre renomovaného svetového výrobcu senzorov a brzdových systémov pre automobilový priemysel.

Japonský investor má záujem o výstavbu a prevádzku závodu v priemyselnej zóne na pozemkoch o celkovej výmere 40.000 metrov štvorcových. Keďže mesto nie je vlastníkom všetkých pozemkov, o ktoré má Akebono Brake Industry záujem, požiadalo o odkúpenie pozemkov Slovenský pozemkový fond. „Mesto Trenčín zaplatí Slovenskému pozemkovému fondu 904.000 eur,“ priblížil Rybníček.

  „Za rok a pol sme absolvovali so spoločnosťou Akebono Brake Industry 11 rokovaní, Japonci sa rozhodovali medzi Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou. Rozhodli sa pre Trenčín, čo deklarujú aj podpísaním memoranda. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uvádza, že by mali vytvoriť v Trenčíne do 350 pracovných miest,“ skonštatoval trenčiansky primátor s tým, že spoločnosť nežiada od štátu žiadne investičné stimuly.

Mesto Trenčín predá na základe memoranda spoločnosti Akebono Brake Industry 40.000 metrov štvorcových pozemkov v priemyselnom parku, meter štvorcový za 23 eur. Japonci tak mestu zaplatia v niekoľkých splátkach okolo 920.000 eur. Neskôr podľa Rybníčka plánujú rozšíriť svoje priestory v priemyselnom parku až na 120.000 metrov štvorcových. S výstavbou závodu by mali začať v marci budúceho roku, koncom roka 2014 by už mali spustiť výrobu komponentov pre automobilový priemysel.

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD v mestskom zastupiteľstve Daniel Beníček zdôraznil dôležitosť projektu pre mesto a celý región, vedeniu mesta však vyčítal fakt, že poslancov najsilnejšieho poslaneckého klubu v zastupiteľstve nepozvali na rokovania s investorom. „Ja ako predseda poslaneckého klubu nemám o rokovaní s investorom od mesta žiadne informácie,“ skonštatoval Beníček.

Trenčianske mestské zastupiteľstvo musí podľa memoranda schváliť do konca septembra tohto roku všetky potrebné zmluvy, prevody pozemkov a náležitosti potrebné na splnenie memoranda. Ak poslanci do 30. septembra neschvália prevod pozemkov do vlastníctva Akebono Brake Industry, memorandum zanikne. Memorandum tiež zakazuje mestu Trenčín zverejňovať detaily dohody so spoločnosťou.

Zdroj: TASR, 2013

1 odpoveď
  1. TJ

    Nebolo už dosť subdodávateľov pre automobilky? Akýkoľvek záchvev moto-industry a nezamestnanosť nám vyskočí o celé percentá.
    Zadotujme radšej základný vedecký výskum než stavanie hál pre lisovanie plechu a plastov…

Komentovať