Čo hýbe cestovkami: nahliadnutie do kuchyne špecializovaných CK


Warning: Illegal string offset 'show-content' in /home/html/veldan.sk/arte-content/themes/veldan/single.php on line 16

Slováci viac zarábajú, viac míňajú, viac cestujú, chcú kvalitnejšie služby, rastú nároky. Závislé premenné, ktoré hrajú do karát špecializovaným cestovným kanceláriám.

Bez internetu to nejde
„Najviac klientov nás kontaktuje cez internet, preto sme tento rok rekordne investovali do rôznych foriem reklamy v internetovom prostredí,“ potvrdzuje dôležitosť tohto komunikačného nástroja Tibor Pekarčík, majiteľ cestovnej kancelárie Victory Travel. S dôležitosťou tohto kanálu ako odbytového nástroja súhlasí aj majiteľ CK Aeolus, Yannis Iliopoulos: „Cez internet u nás nakupujú klienti vo veku 30-40 rokov, pričom sa z roka na rok sa počet internetových prihlášok a platieb zvyšuje.“

Hlavné médiá
Okrem kľúčového internetu sa informácie musia šíriť aj menej efemérnym spôsobom. „Ďalšou dôležitou alternatívou predaja je tlačený katalóg, k tou siahajú takmer všetci pre jeho univerzálnosť, skladnosť a najmä dostupnosť,“ konštatuje Tibor Pekarčík. „Najmenej zájazdov predáme v našej kamennej prevádzke, slúži skôr ako kontaktné miesto, kde prídu klienti odovzdať prihlášku, financie, prídu si cestovku ohmatať,“ uzatvára Pekarčík.
A túto skúsenosť zdieľa aj Aeolus: „Z tradičných spôsobov predaja stále dominuje výber zájazdov na základe katalógu a následná osobná návšteva pobočky.“ BUBO Travel Agency dostáva katalóg na novú úroveň: „Snažíme sa byť odvážnejší, provokatívnejší, vzdelanejší. Katalóg je pripravovaný pre ľudí, ktorí vedia invenciu ohodnotiť. Navyše sme tento rok otvorili novú kamennú pobočku, ktorá ide proti proklamovanému trendu zmenšovania obchodných priestorov a ich presúvanie mimo centra,“ uvádza najnovšie aktivity riaditeľ Ľuboš Fellner.

Špecializácia sa vypláca
V mori cestovných kancelárií sa ťažko vyberá, pokiaľ chcete bežnú destináciu. Aspoň optickou zárukou lepších služieb je špecializácia kancelárie, čo s dobrými referenciami, kvalitnou poistkou proti úpadku a niekoľkoročnou pozíciou na trhu buduje klientelu. Yannis Iliopoulos dáva za pravdu: „Zákazníci si vyberajú aj na základe toho, že sme už 15 rokov na trhu, špecializujeme sa na žiadané letné destinácie, zákazníkov oslovia dobré ceny pri udržaní servisu, a mnohí z klientov prídu na odporúčanie stabilných klientov, resp. vyskúšanej destinácie.“

Menej do médií
U špecializovaných exotických cestovných kancelárií sa menej investuje do mediálnej reklamy, ale viac do skvelého zážitku, ktorý pritiahne ďalších ľudí: „Naši klienti sú najčastejšie opakovaní, teda už s nami raz cestovali, ale druhý krát nahovorili kamarátov, rodinu, príbuzných, “ hovorí o „word-of-mouth“ marketingu Tibor Pekarčík. Podobná situácia panuje u exotických zájazdov, aké ponúka napr. BUBO Travel Agency: „Väčšina klientov k nám zavíta podľa ústnej reklamy svojich známych a na ich odporúčanie. BUBO klasickú reklamu nikdy nerobilo. Snažili sme vždy o užší kontakt s našimi zákazníkmi a hlavne o kvalitný produkt,“ dodáva Fellner.

Čo je hitom
„Úspechom sú zájazdy do USA a do Kanady. Sem realizujeme, na rozdiel od českej konkurencie, ktorá tradične uprednostňuje nižší štandard, zájazdy v komfortných hoteloch,“ hodnotí sezónu CK BUBO. Aeolus je na tom – čo sa týka počtu „hitových“ destinácií – rovnako: „Grécke ostrovy sú veľmi žiadanou a obľúbenou letnou destináciou Slovákov, tento rok zaznamenali výraznejší záujem o Turecko, najmä v luxusnejších hoteloch a o Bulharsko, najmä kvôli veľmi prijateľným cenám priamo na mieste.“
Pre CK Victory Travel bola uplynulá sezóna tiež pozitívna: „Veľký záujem bol o našu prvotinu v tejto sezóne: Chile, Veľkonočné ostrovy a Francúzska Polynézia. Veľmi žiadaným regiónom je aj Kuba.“

Zaujímavosťou, u nás ešte absolútne neetablovanou, sú zahraničné „stanové hotely“, ktoré zapadajú do konceptu „glamorous camping“ – skrátene „glamping“. Návštevníci nelíhajú na karimatky pri jazere, ale v luxusných stanoch s pohodlnými posteľami, vaňami vsadenými do ebenového dreva s výhľadom cez presklenú, či skôr „fóliovú“ priehľadnú stenu stanu. Všetko tak, ako v 5 hviezdičkovom hoteli, vrátenie niekoľkých chodov na večeru.

SR verzus svet
Slovensko má veľkú šancu pri tzv. druhotných dovolenkách. Tie súvisia s rozvojom lacnej low-cost leteckej dopravy a zmeny pracovno-oddychových návykov. V súčasnosti chodíme oddychovať na kratšie, ale častejšie. Rozmenené na drobné to znamená, že stredná vrstva ide na jednu hlavnú letnú dovolenku, ku ktorej – väčšinou mimo hlavnej sezóny – pridáva tzv. predĺžený víkend alebo max. týždňovú dovolenku. Rovnako vďaka leteckej preprave, ktorá zmenila naše návyky na dovolenky, chodíme častejšie tráviť víkendy do hlavných miest Európy. „Platí, že našinci chcú stále viac spoznávať exotické miesta našej planéty, stále viac cestujú do nezvyčajných destinácií,“ kontruje svojimi skúsenosťami Tibor Pekarčík. „Toto automatický platí so zvyšujúcou sa úrovňou SR, rastúcou kvalitou služieb, vyššími kategóriami hotelov…,“ dodáva. Ľuboš Fellner pritakáva: „Naši klienti majú záujem o zájazdy typu Deluxe, viac lietajú triedou Business Class, spia nie v bežných 5* hoteloch, ale v tých vyslovene prémiových. Viac sú vyhľadávané destinácie ako Aljaška, Bhután, Japonsko, Tahiti, Nový Zéland, Antarktída, Cesty okolo sveta, kde zájazd stojí na osobu vyše 100.000 Sk a často oveľa viac. Firmy pochopili, že transfer a hotel nestačí.”

Cestovný ruch je o predvídaní potrieb a túžob zákazníka až rok vopred. Oslovené cestovné kancelárie sa vybrali cestou špecializácie a ako je vidno na ich bohatej histórii, ich rozhodnutie bolo správne.

Autor: Tomáš Jaroš
redaktor ProgressLetter

Do článku prispeli svojim názormi:

 Mgr. Tibor Pekarčík                  MUDr. Ľuboš Fellner                          Yannis Iliopoulos
Majiteľ CK Victory Travel
         Majiteľ BUBO Travel Agency              Majiteľ CK Aeolus

  Článok bol zverejnený vo vydaní 17/2008.

Komentovať